Skorzystaj z 10 rat 0% na zakup produktów o wartości od 300 zł.

Roboty kuchenne


Roboty kuchenne

Wszechstronny, wydajny i dobry robot kuchenny w pewnym momencie staje się niezastąpioną pomocą w domu. Może być używany do rozdrabniania sera, wyrabiania ciasta na ciasteczka, przecierania pokarmu dla niemowląt, mielenia przypraw i siekania składników salsy. Zanim jednak wybierzesz się do sklepu, rozważ poniższe czynniki, aby mieć pewność, że wybierzesz najlepszy robot kuchenny dla swoich potrzeb.

Czytaj więcej

Krótka historia robota kuchennego

Kiedy francuski sprzedawca z firmy cateringowej, Pierre Verdan, zaobserwował, że jego klienci spędzają dużo czasu w kuchni na siekaniu, rozdrabnianiu i mieszaniu, narodził się pomysł stworzenia maszyny do przetwarzania żywności. I wtedy wpadł na proste, ale skuteczne rozwiązanie - miskę z obrotowym ostrzem w podstawie.

W 1960 roku powstał Robot Coupe oraz firma produkująca pierwszy "robot kuchenny" dla przemysłu gastronomicznego. Następnie, pod koniec lat 60., wyprodukowano robot kuchenny napędzany potężnym komercyjnym silnikiem indukcyjnym. Jednak aż do 1972 r. rynek krajowy musiał czekać na robot kuchenny. W Wielkiej Brytanii procesor Magimix pojawił się w 1974 roku, zaczynając od procesora R1, 1800, Magimix. Zobacz pierwszy patent tego urządzenia.

Na początku lat 70. Carl Sontheimer opracował w Ameryce robot kuchenny, adaptując projekt z blendera przemysłowego Robot Coupe. Ten pierwszy domowy robot kuchenny został wprowadzony w Ameryce Północnej w 1973 roku.

Budowa i działanie robota kuchennego

W podstawie robota kuchennego znajduje się silnik, który obraca pionowym wałem. Podczas siekania, mielenia lub przecierania rura podająca umożliwia dodawanie składników. Urządzenie to służy również jako zsyp, przez który produkty są wprowadzane do tarcz rozdrabniających lub krojących. W zestawie znajduje się "popychacz", którego wielkość pozwala na przesuwanie się przez rurę podającą, chroniąc palce użytkownika.

Współcześnie prawie wszystkie nowoczesne elektryczne roboty kuchenne mają urządzenia zabezpieczające, które zapobiegają pracy silnika, jeśli misa robota kuchennego nie jest prawidłowo przymocowana do podstawy lub gdy pokrywa nie trzyma się prawidłowo misy.

Różnica między blenderem a wielofunkcyjnym robotem kuchennym

Krótko mówiąc, blendery są lepsze do płynów, a roboty kuchenne do produktów stałych. Ostrza w blenderze będą upłynniać, ale te w robocie kuchennym mogą drobno posiekać i połączyć składniki, zachowując jednocześnie pewną teksturę - coś, czego potrzebujesz do robienia sosów, takich jak pesto. Najlepiej jest również unikać przygotowywania zupy lub czegokolwiek zbyt płynnego w robocie kuchennym, ponieważ miski mają swoją konkretną mniejszą maksymalną pojemność.

Aby pomóc Ci w wyborze pomiędzy tymi dwoma urządzeniami, zastanów się, jaką konsystencję ma mieć Twój efekt końcowy. Jeśli chcesz głównie przygotowywać smoothie lub zupy, wybierz blender. Jeśli często przygotowujesz gęstsze potrawy, takie jak ciasto, wybierz planetarny robot kuchenny, który pomoże Ci ze wszystkim.

Można również połączyć efekty - niektóre z najbardziej wszechstronnych robotów kuchennych są wyposażone w przystawki do blendera, co pozwala zaoszczędzić miejsce i pieniądze.

Jaki robot kuchenny wybrać?

Nawet tańsze roboty kuchenne dobrej jakości mogą cię trochę kosztować, więc przed zakupem zadaj sobie te pytania:

  • Czy dużo siekasz, rozdrabniasz, kroisz w plastry i/lub szatkujesz?
  • Czy robisz dużo domowych dipów i sals?
  • Czy używałbyś robota kuchennego przynajmniej raz w miesiącu?
  • Czy masz wystarczająco dużo miejsca do przechowywania w swojej kuchni/na blacie?
  • Czy masz zmywarkę do naczyń? (Roboty kuchenne mają wiele elementów, które wymagają czyszczenia).

Jeśli odpowiedziałeś "tak" na co najmniej trzy z tych pięciu pytań, prawdopodobnie potrzebujesz (i prawdopodobnie, co ważniejsze, będziesz używał regularnie) wielofunkcyjnego robota kuchennego.

Samodzielny robot kuchenny to dobry wybór, jeśli masz mało miejsca na stole lub masz już blender. W przeciwnym razie można rozważyć połączenie tych dwóch urządzeń, ale mogą one być bardziej nieporęczne i trudne do przechowywania.

Należy również zastanowić się, do czego będziemy używać robota kuchennego. Jeśli jesteś zapalonym "mistrzem kuchni" i generalnie przygotowujesz większe ilości jedzenia, to jeden z większych procesorów z wszystkimi udogodnieniami będzie w twoim guście. Aby uzyskać jak najwięcej korzyści z tego urządzenia, te stylowe, jednak często nieporęczne modele mogą stać się stałym elementem wyposażenia Twojej kuchni, jednakże przechowywanie wszystkich jego elementów jest koniecznością.

Jeśli używasz robota kuchennego tylko od czasu do czasu lub do mało pracochłonnych potraw, takich jak curry czy pesto, wystarczy Ci mini robot kuchenny, który można szybko wyjąć z szafki. Zwykle mają one pojemność do 1 litra. Kompaktowa i lekka konstrukcja sprawia, że są łatwe do przechowywania i czyszczenia. W przeciwieństwie do tradycyjnych, pełnowymiarowych robotów kuchennych, minirozdrabniacze zazwyczaj nie mają dużej rynny ani wyboru ostrzy do takich zadań, jak rozdrabnianie i krojenie, co oznacza, że nie są w stanie kroić w plastry i ścierać na tarce.

Na co zwracać uwagę wybierając najlepszy robot kuchenny?

Nasi eksperci przygotowali dodatkowe aspekty, o których trzeba pamiętać, chcąc podjąć odpowiednią decyzję.

Funkcje

Większość robotów kuchennych ma tylko jedną prędkość silnika oraz mały otwór na górze, który umożliwia łatwe dodawanie innych składników. Zazwyczaj są one dostarczane z "popychaczem", który pasuje do rurki i pomaga podawać większe produkty, chroni palce i działa jak pokrywa.

Przed zakupem upewnij się, że wybrana przez Ciebie maszyna posiada przycisk "pulse", który dodaje urządzeniu mocy (dobre do grubego siekania lub szybkiego wyrabiania ciasta). Z pewnością docenisz gładki panel dotykowy do sterowania, który jest łatwiejszy do czyszczenia niż wypukłe przyciski, a także części nadające się do mycia w zmywarce (choć zalecamy mycie ręczne ostrzy, aby się nie stępiły).

Moc

Upewnij się, że wybrana przez Ciebie maszyna ma wystarczającą moc, aby poradzić sobie z trudnymi zadaniami, takimi jak wyrabianie sztywnego ciasta, siekanie surowej marchewki czy rozdrabnianie twardego sera. Warto zakupić wielofunkcyjny robot kuchenny, który sprawdzi się w przypadku każdego zadania. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że maszyna nie posieka lub nie połączy składników w jednolity sposób, albo, co gorsza, silnik się spali. W przypadku pełnowymiarowego procesora (9 kubków lub większego) należy szukać silnika o mocy co najmniej 600 W.

Rozmiar oraz pojemność

Roboty kuchenne są dostępne we wszystkich rozmiarach, od malutkich siekaczy o pojemności 3 kubków po wersje o pojemności 20 kubków, które mogłyby funkcjonować w restauracyjnej kuchni. To, jaki rozmiar jest najlepszy dla Ciebie, zależy od liczby osób, dla których zazwyczaj gotujesz i przepisów, które będziesz przygotowywać za jego pomocą. Jeśli zazwyczaj gotujesz dla czteroosobowej rodziny lub przygotowujesz ciasta jednoporcjowe, powinien wystarczyć robot o pojemności około 11 kubków. Jeśli często siekasz niewielkie ilości ziół czy orzechów lub przygotowujesz niewielkie ilości sosów, poszukaj sprzętu, który posiada małą miskę roboczą i ostrze albo zainwestuj w oddzielny 3-komorowy procesor do tych zadań.

Dostępne przystawki i akcesoria

Niektóre roboty kuchenne są dostarczane z całym asortymentem akcesoriów mających na celu zmaksymalizowanie wykorzystania urządzenia. Mogą one obejmować różnej wielkości miski robocze i ostrza, tarcze, które kroją i ścierają żywność do różnych stopni grubości, a nawet przystawki i ustawienia prędkości, które zamieniają procesor w sokowirówkę do cytrusów lub ugniatacz ciasta chlebowego. Zanim wydasz dodatkowe pieniądze na urządzenie z tymi wszystkimi bajerami i gwizdkami, zastanów się, czy rzeczywiście będziesz ich używać.

Możliwość mycia w zmywarce

Ręczne mycie przystawek do robotów kuchennych może być prawdziwą udręką. Jeśli masz zmywarkę, poszukaj modelu z akcesoriami nadającymi się do mycia w zmywarce, dzięki czemu czyszczenie będzie mniej uciążliwe - ale nie zapomnij sprawdzić instrukcji przed włożeniem ich do gorącego naczynia. Niektórzy producenci ostrzegają przed myciem w temperaturze powyżej 40°C oraz przed całkowitym unikaniem cyklu suszenia, który może również powodować pękanie plastiku. Jeśli nie masz zmywarki, skorzystaj z naszych recenzji, aby znaleźć modele, które można łatwo umyć ręcznie.

Filtruj według

Cena

Producenci

Filtruj
Produkt dodany do Ulubionych