Skorzystaj z 10 rat 0% na zakup produktów o wartości od 300 zł.

Cera wrażliwa to często występujący typ skóry twarzy, który nierzadko łączy się ze skórą suchą, naczynkową lub alergiczną. Zaczerwienienie i pieczenie skóry to nieprzyjemne objawy świadczące o wrażliwości cery. Mogą pojawić się w reakcji na kosmetyki lub czynniki zewnętrzne. Jednak nadreaktywność cery wrażliwej można złagodzić. Sprawdź, w jaki sposób dbać o wrażliwą cerę!

Co to znaczy, że skóra jest wrażliwa?

Wrażliwość cery objawiać się może na różne sposoby. Najczęściej pojawia się jednak zaczerwienienie, pieczenie lub swędzenie. Czasem zaobserwować można też wypryski, obrzęk, czy objawy przypominające pokrzywkę. Mogą one być spowodowane reakcją alergiczną. Niekiedy objawy nadwrażliwości nie są widoczne gołym okiem, ale dana osoba odczuwa pieczenie i napięcie skóry. 

Nierzadko cera wrażliwa jest sucha, przez co jej bariera ochronna jest mniej skuteczna niż w przypadku cery tłustej. Cera wrażliwa może jednak dotyczyć różnych typów cer - czasem występuje razem z trądzikiem lub egzemą. Pod pojęciem wrażliwości skóry mogą więc kryć się różne zagadnienia, które związane są z nadmierną reakcją cery na dostarczane jej bodźce.

Jeśli zastanawiasz się, jak rozpoznać cerę wrażliwą u siebie, zaobserwuj odpowiedź na różne czynniki. Cera wrażliwa będzie zwykle negatywnie reagować na silny wiatr, mróz, zmiany temperatury, tarcie (np. podczas peelingu), a także niektóre kosmetyki.

Specjaliści wykorzystują do oceny wrażliwości cery test z użyciem szpatułki. Polega ona na przeciągnięciu szpatułką po skórze, a potem analizie jej reakcji. Normalnym zjawiskiem w tym badaniu jest lekkie zaczerwienienie, jednak zbyt długie jego utrzymywanie się na skórze świadczy o cerze wrażliwej.

Dlaczego cera jest reaktywna?

Warto wiedzieć, że reaktywność skóry wiąże się przede wszystkim z reakcją układu odpornościowego. Wiele osób identyfikuje cerę wrażliwą z cerą naczynkową, jednak nie są to pojęcia tożsame. Cerę naczynkową warto pielęgnować specjalistycznymi kosmetykami, aby koiły i przeciwdziałały pojawianiu się kolejnych naczynek. Doskonały będzie delikatny środek myjący, jak na przykład pianka do mycia cery naczynkowej, który warto uzupełnić pielęgnacyjnym kremem do skóry naczynkowej. Przejawy skóry wrażliwej wynikają w pierwszej kolejności z nadmiernej reakcji układu immunologicznego. Może za tym iść również reakcja naczyń krwionośnych, przejawiająca się zaczerwienieniem, ale nie jest to pierwotna przyczyna problemu. 

Za prawidłowe reakcje obronne skóry odpowiadają m.in. komórki Langerhansa, które pobudzają tworzenie się limfocytów. Ich zadaniem jest przekazywanie informacji o infekcjach i obecności ciał obcych do węzłów chłonnych, co uruchamia reakcję obronną organizmu. Biorą również udział w procesie gojenia ran. Kiedy jednak komórki Langerhansa są zbyt aktywne, mogą nadmiernie odpowiadać nawet na nieszkodliwe czynniki i wywoływać niepotrzebną reakcję immunologiczną. Pojawia się wtedy stan zapalny na skórze, spowodowany kontaktem z pozornie nieszkodliwą substancją lub nieznacznym naruszeniem bariery naskórkowej.

Przesadna reakcja skórna może być uwarunkowana genetycznie, ale może też pojawić się w ciągu życia. Sprzyjają temu m.in. niewłaściwa dieta, choroby, stres, czy nieodpowiednia pielęgnacja. Wrażliwość cery może być też stanem przejściowym, który mija po pewnym czasie (np. po rekonwalescencji lub zmianie sposobu odżywiania). 

Jak dbać o wrażliwą cerę?

Wybierając kosmetyki do cery wrażliwej, należy przede wszystkim zwracać uwagę na ich skład. Nie powinien on być zbyt długi. Dotyczy to nie tylko obecności substancji syntetycznych, ale również naturalnych. Cera może bowiem nadmiernie zareagować na różnego typu składniki. Najlepiej jest bazować na tym, co jest już znane i sprawdzone, a ewentualne nowości wprowadzać ostrożnie i stopniowo.

Podobnie, jak przy pielęgnacji innych typów cery, należy pamiętać o kilku podstawowych elementach:

Demakijaż i oczyszczanie cery

Wykonując demakijaż, używaj środków przeznaczonych dla cery wrażliwej. Mogą to być płyny micelarne, olejki, mleczka lub śmietanki - dobierz odpowiedni produkt w zależności od tego, czy skóra jest sucha, czy ma tendencje do przetłuszczania się. Jednym z cenionych produktów w naszym sklepie jest delikatna emulsja do mycia cery wrażliwej. W przypadku cery suchej warto już na tym etapie postawić dodatkowo na nawilżanie i natłuszczanie, dlatego można pozwolić sobie na nieco bogatsze produkty (np. olejek, śmietanka) lub mgiełka do cery suchej. Jeśli Twoja cera ma skłonności do trądziku, zdecydowanie lepiej sprawdzą się preparaty o lekkiej konsystencji. 

Pamiętaj, aby nie pocierać skóry, tylko wykonywać demakijaż delikatnie. Może to zająć więcej czasu, jednak w przypadku cery wrażliwej jest to bardzo ważne. Nadmierne tarcie może bowiem od razu wywołać negatywną reakcję, co utrudni dalszy proces pielęgnacji. Po zmyciu makijażu warto dodatkowo przemyć twarz - do tego celu zamiast tradycyjnego mydła lepiej sprawdzi się łagodny żel. 

Tonizowanie cery wrażliwej

Tonizowanie polega na zniwelowaniu negatywnego wpływu środków myjących oraz wody na pH skóry. Jest to istotne, ponieważ podwyższone pH po umyciu twarzy może utrzymywać się nawet do kilku godzin, umożliwiając rozwój szkodliwych bakterii. Możesz wybrać klasyczny tonik (dedykowany cerze wrażliwej) lub specjalny, delikatny enzymatyczny tonik.   

Aplikacja serum

Jest to krok opcjonalny, jednak dobrze dobrane serum może mieć zbawienny wpływ na cerę wrażliwą. Jako mocno skoncentrowany kosmetyk jest w stanie dostarczyć jej dużej dawki wyjątkowo cennych substancji odżywczych i nawilżających. Serum do cery wrażliwej powinno mieć również działanie łagodzące i zawierać jak najmniejszą ilość substancji potencjalnie alergizujących. Odżywczym i dobrze działającym na odbudowę oraz wzmocnienie skóry będzie prebiotyczne serum do cery wrażliwej.

Nakładanie kremu

Krem nawilżający do cery wrażliwej powinien mieć jak najkrótszy skład i zawierać sprawdzone substancje. Jeśli masz cerę wrażliwą i suchą, zwróć uwagę przede wszystkim na składniki nawilżające i natłuszczające, takie jak gliceryna, mocznik, oleje roślinne. Unikaj substancji barwiących, zapachowych i konserwujących, zwłaszcza parabenów, SLS, czy PEG. Jeśli masz skłonności do trądziku, używaj kremu o lekkiej konsystencji. Pamiętaj jednak, że nawilżanie jest ważne, aby gruczoły łojowe funkcjonowały prawidłowo. Dlatego korzystaj z kosmetyków specjalnie stworzonych do Twojego typu cery, jak krem Vis Plantis do wrażliwej cery lub krem do cery wrażliwej Gift of Nature

Oprócz kremu nawilżającego, stosuj też kremy z filtrem przeciwsłonecznym. Dbaj o ochronę przed promieniowaniem UV zwłaszcza w lecie, kiedy łatwo o poparzenia słoneczne. Cera wrażliwa reaguje na takie czynniki jeszcze mocniej, co skutkuje pogorszeniem jej kondycji. Promieniowanie UV sprzyja też procesom starzenia, więc przy częstym opalaniu szybciej mogą pojawić się zmarszczki na twarzy. Doskonale sprawdzi się specjalistyczna emulsja do skóry wrażliwej z SPF50


Sprawdź nasze delikatne kosmetyki do twarzy i wybierz dopasowane do swojej cery!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do Ulubionych